"Ostatnia Szansa" i "Skowyt" w konkursie na festiwalu Młodzi i Film!
Dwa filmy Warszawskiej Szkoły Filmowej znalazły się w oficjalnej selekcji 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zakwalifikował się dokument "Ostatnia Szansa" w reżyserii Wiktorii Niewiadomskiej oraz "Skowyt" – film w reżyserii Bartosza Brzezińskiego. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-19 czerwca.
Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI i FILM to najstarszy i największy festiwal młodego kina w Polsce. Na wydarzenie składają się dwa konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, wydarzenia i pokazy pozakonkursowe, a także spotkania z ekipami prezentowanych filmów, spotkania branżowe, autorskie oraz koncerty. Podczas tegorocznej edycji, podczas specjalnego wydarzenia, odbędzie się premiera festiwalowa filmu "kRAJ" – pierwszej pełnometrażowej produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Autorem plakatu tegorocznej edycji Festiwalu jest Wilhelm Sasnal
Wśród fillmów konkursowych znalazł się także film dokumentalny "Trochę raju" w reżyserii naszego wykładowcy – Andrzeja Cichockiego.
OSTATNIA SZANSA – reż. Wiktoria Niewiadomska
(film dokumentalny)
Kadr z filmu "Ostatnia szansa" – autorka zdjęć: Monika Rakowska
Sara ma 26 lat i od ośmiu lat cierpi na anoreksję. Obecnie waży 36 kilogramów, ale jest to jej najwyższa waga od bardzo dawna. Mieszka w mieście Sztum, z mamą i młodszym bratem. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała trzy lata. Jak sama mówi – nie pamięta własnego dzieciństwa, ale pamięta dzieciństwo swojego brata, któremu zawsze zazdrościła opieki, jaką był otoczony. Jej choroba dała jej "prawo" do bycia słabą i mówi, że jej się to podoba, bo ktoś musiał się nią opiekować. Paradoksalnie, życie Sary od zawsze kręciło się wokół jedzenia. Jej czas rozciąga się między jednym posiłkiem a drugim. Jej najlepszym przyjacielem jest waga kuchenna, a najgorszym wrogiem waga, ale ta w łazience. Obsesyjne liczenie kalorii i ważenie każdego zjedzonego produktu było nieodłączną częścią życia Sary. Po wielu latach, ze względu na chęć założenia rodziny, zdecydowała się na rozpoczęcie leczenia w zamkniętym ośrodku terapeutycznym i rozpoczęła walkę o siebie i o własne zdrowie.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Wiktoria Niewiadomska ZDJĘCIA: Monika Rakowska MONTAŻ: Malwina Wodzicka DŹWIĘK: Jakub Ochnio, Patryk Wielocha OPIEKA PEDAGOGICZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Wiktoria Niewiadomska – studentka trzeciego roku reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Już jako dziecko była wysoko wrażliwa a najłatwiejszą formą przekazu swoich emocji była dla niej forma artystyczna. Do tej pory pracowała głównie jako reżyser przy etiudach i projektach wychodzących z ramienia szkoły. Zawsze chciała, żeby jej kino było “ważne” – starała się skupić na ludziach i ich problemach. Jest to jeden z powodów, przez które tak bardzo zakochała się w filmie dokumentalnym. Film traktuje jak spotkanie z nowym człowiekiem. Uwielbia każdą formę audiowizualną, która niesie za sobą coś, co może skłonić widza do refleksji, emocji i zmian. A nic co ludzkie nie jest Jej obce.
SKOWYT – reż. Bartosz Brzeziński
Kadr z filmu "Skowyt" – autor zdjęć: Max Bugajak
Kuba dorasta w małej sennej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia, we wsi pojawia się stary znajomy z dużego miasta. Wizyta gościa przypada na moment, w którym główny bohater wchodzi w okres odkrywania swojej seksualności. Kuba szybko staje przed trudnym wyborem.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Bartosz Brzeziński ZDJĘCIA: Max Bugajak MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Adam Szlenda / Dreamsound MUZYKA: Tomasz Mreńca KIEROWNIK PRODUKCJI: Karolina Kałakajło OPIEKA PEDAGOGICZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Bartosz Brzeziński – urodzony w 1995 roku, absolwent reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej i student kulturoznawstwa. Twórca krótkich metraży i teledysków.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej